Цитата:
НОВОВВЕДЕННЯ В АДМІНПРОЦЕСЕ
Довіреність фізичної особи по КАСУ
Процесуальне законодавство в нашій країні змінюється з немислимою швидкістю і встежити за всіма змінами іноді видається просто неможливим. На цей раз змін зазнав Кодекс адміністративного судочинства.
Так, 31.12.2011 вступив в силу Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих положень адміністративного судочинства», який власне і вніс зміни в КАСУ. Процесуальний порядок здійснення адмінпровадження багато в чому був змінений, тому що законодавець скоротив терміни направлення судової повістки, змінив порядок поновлення строків на звернення до суду, обмежив термін звернення суб'єктів владних повноважень до адмінсуду, а також ввів інститут відновлення втраченого провадження. Безумовно, кожна з названих змін заслуговує на увагу, проте найбільш поширеною є проблема довіреності фізособи на ведення адмінсправи, оскільки як свідчить кількість звернень до Центру, багато людей вже зіштовхнулись із цими нововведеннями і наслідки важко назвати позитивними.
Тож, чи достатньо фізособі, для того щоб представляти інтереси в суді, звичайної довіреності на представництво, завіреної печаткою підприємства, або обов'язково потрібна саме нотаріальна довіреність?
Думка 1. Згідно з Кодексом адміністративного судочинства довіреність фізичної особи на ведення справи в адміністративному суді посвідчується нотаріусом або посадовою особою, якій відповідно до закону надано право засвідчувати доручення.
Думка 2. При явці самої сторони і його представника суд може самостійно засвідчити таку довіреність - по аналогу колишнього цивільного процесу за усною заявою. В процесі розгляду справи в порядку адміністративного судочинства сторони у справі нерідко користуються послугами фізособи для ведення адміністративної справи. При цьому відповідно до статті 58 КАСУ ведення адміністративної справи фізичною особою здійснюється на підставі довіреності. До внесення змін до КАСУ фізособа мало право на ведення справи в адміністративному суді на підставі засвідченої нотаріально довіреності або довіреності, посвідченої посадовою особою підприємства, установи, організації, в якій довіритель працює, навчається, перебуває на службі, стаціонарному лікуванні, або за рішенням суду. Виходячи зі змісту статті 58 КАСУ, у редакції, чинній від 31.12.2011, доручення фізичної особи засвідчується тільки нотаріусом та посадовою особою, якій законодавство надає право такого посвідчення.
Відповідно до статті 40 Закону «Про нотаріат» до числа посадових осіб з правом на посвідчення довіреностей відносяться:
• посадові особи органів місцевого самоврядування;
• начальники госпіталів, санаторіїв та інших військово-лікувальних установі, їх заступники з медичної частини, старші або чергові лікарі ;
• начальники або командири пунктів дислокації військової частини, з'єднання, установи, військово-навчальних закладів, де немає нотаріуса чи посадових осіб органів місцевого самоврядування, які вчиняють нотаріальні дії;
• начальники установ виконання покарань чи слідчих ізоляторів.
Як ми бачимо, ні суд, ні посадові особи підприємств не відносяться до числа осіб, уповноважених засвідчувати довіреність.
ВИСНОВОК: Зміни, внесені в КАСУ Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих положень адміністративного судочинства», скоротили перелік осіб, уповноважених засвідчувати довіреність фізособи. Отже, для ведення справи в адміністративному суді довіреність фізособи повинна бути засвідчена нотаріально або уповноваженою посадовою особою. Так, з 31.12.2011 довіреності фізосіб більше не можуть засвідчуватися посадовими особами підприємств або судом.