http://www.prof-buh.in.ua/%D0%BD%D1%8E% ... %B2%D0%B0/Цитата:
Запис у трудовій книжці
На практиці часто постають питання щодо внесення до трудових книжок сумісників записів про роботу за сумісництвом. Якщо для внутрішніх сумісників проблем із внесенням таких записів, як правило, не виникає, то для зовнішніх це питання є досить болючим.
Проблема у тому, що Iнструкція №58, яка нині регулює ці питання, є застарілою. Вона не відповідає сучасним потребам і не повною мірою узгоджується з положеннями чинного законодавства. Втім, як зазначалося вище, відповідно до п. 1.1 цієї Iнструкції, на осіб, які працюють за сумісництвом, трудові книжки ведуться тільки за місцем основної роботи.
Крім того, пункт 2.14 Iнструкції №58 містить правило, згідно з яким «робота за сумісництвом, яка оформлена в установленому порядку, у трудовій книжці зазначається окремим рядком. Запис відомостей про роботу за сумісництвом провадиться за бажанням працівника власником або уповноваженим ним органом». При цьому Iнструкція №58 не зазначає, яким саме «власником або уповноваженим ним органом» (тобто адміністрацією підприємства) здійснюється запис — за основним місцем роботи чи за сумісництвом.
Конкретизуючи відповідні правила для працівників державних підприємств, установ та організацій, пункт 9 Положення №43 передбачає, що запис до трудової книжки відомостей про роботу за сумісництвом провадиться за бажанням працівника власником або уповноваженим ним органом за місцем основної роботи (Положення №43 також не конкретизує, що має бути основним місцем роботи у цьому випадку — державне чи недержавне підприємство, чи обидва мають бути державними). Застосування цієї норми за аналогією дало змогу авторам одного із коментарів до КЗпП свого часу зазначити, що її слід використовувати для записів до трудових книжок сумісників і в недержавних підприємствах, організаціях, установах.
Ситуація ускладнюється тим, що період роботи за сумісництвом може цілком або частково перетинатися із періодами роботи за основними місцями роботи (наприклад, працівник з 03.12.2012 р. до 01.04.2013 р. працює на основному місці роботи №1, з 02.04.2013 р. до 30.08.2013 р. на основному місці роботи №2. За сумісництвом він працює з 12.02.2012 р. до 17.05.2013 р.). При цьому законодавство не передбачає випадків для видачі трудової книжки з основного місця роботи працівникові без його звільнення з тією метою, щоб він здійснив запис про сумісництво. Таким чином, внесення запису про роботу за сумісництвом за бажанням працівника здійснюється у різні способи, що здебільшого врегульовуються практикою.
Як видно з наведеного, є два загальні способи для внесення записів до трудової книжки сумісників:
— внесення інформації про роботу за сумісництвом власне тим підприємством, на якому працівник працює за сумісництвом. У цьому випадку записи здійснюються на загальних засадах, однак, як правило, їх можна зробити лише після звільнення працівника з основного місця роботи. При цьому може порушуватися хронологічний порядок записів (як, наприклад, у зразку 1). Зауважимо, що Iнструкція №58 не передбачає обов’язків дотримання суворого хронологічного порядку під час здійснення записів у трудових книжках стосовно сумісників;