Суть дела: обратился ко мне товарищ с таким вопросом. Он работает доцентом в университете, по совместительству заместителем декана факультета этого же университета. Ректор университета издал приказ, согласно которого заставляют моего товарища заполнять декларацию о его доходах и доходах его семьи:
Приказ ректора:
Цитата:
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Національний технічний університет
“Харківський політехнічний інститут”
Н А К А З
“ ___ ” ____________ 2013 р. № ______
м. Харків
«Про заходи щодо запобігання та протидії корупції»
Відповідно до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» та на виконання наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 13.02.2012 року № 152 «Щодо відповідальності за недотримання законодавства в сфері запобігання і протидії корупції»,
Н А К А З У Ю:
1. Проректорам, керівникам структурних підрозділів (завідуючі кафедрами, завідуючі відділами, лабораторіями тощо), їх заступникам, а також іншим посадовим особам, які постійно або тимчасово обіймають посади, пов’язані з виконанням організаційно - розпорядчих чи адміністративно – господарських обов’язків забезпечити неухильне дотримання вимог Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» в частині прав, обов’язків та обмежень, передбачених даним Законом.
2. Особам, зазначеним у пункті 1 даного наказу, щорічно до 1 квітня подавати до відділу кадрів у запечатаному вигляді декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік (далі за текстом - Декларація) за формою, що додається (Додаток № 1).
3. Особи, які не мають можливості подати до 1 квітня до відділу кадрів Декларацію через перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною, через тимчасову непрацездатність, перебування за межами України, під вартою, подають таку Декларацію за звітний рік до 31 грудня. Особи, які не подали Декларацію із зазначених причин і звільняються з цього місця роботи, зобов'язані подати таку Декларацію до розірвання трудового договору.
4. Начальнику відділу кадрів забезпечити зберігання документів і використання відомостей, зазначених у Деклараціях, відповідно до Порядку, що додається (Додаток № 2).
5. Начальнику відділу кадрів забезпечити неухильне дотримання порядку подання Декларацій особами, що претендують на зайняття посади, зазначеної у пункті 1 даного наказу, до призначення або обрання на відповідну посаду.
6. Начальнику відділу кадрів призначити відповідальну особу та забезпечити ведення обліку запитів щодо надання відомостей, зазначених у Деклараціях, із зазначенням одержувача відомостей, реквізитів та змісту запиту, структурного підрозділу, що відповідає за надання відомостей, та відмітки про їх надання.
7. Начальнику відділу діловодства та канцелярії забезпечити отримання цього наказу всіма структурними підрозділами університету.
8. Контроль за виконання наказу покласти на проректора з науково - педагогічної роботи Сакару Юрія Дмитровича.
Підстава: наказ МОН, молоді та спорту України від 13.02.2012 року № 152.
Ректор Л. Л. Товажнянський
Замечу, что преподаватели в университете не являются государственными служащими. Начал я разбираться на каком основании ректор университета издал такой приказ. Во-первых, приказа Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 13.02.2012 року № 152 «Щодо відповідальності за недотримання законодавства в сфері запобігання і протидії корупції» я вообще ни в одном месте не нашел. Нет его нигде! Ни в лиге, ни на сайте каб.мина, ни рады, ни министерства образования. Ну не может же этот приказ быть с грифом? Думаю, нет. Затем. Что говорит ЗАКОН УКРАЇНИ "Про засади запобігання і протидії корупції".
Цитата:
Стаття 12. Фінансовий контроль
1. Особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік за формою, що додається до цього Закону.
Стаття 4. Суб'єкти відповідальності за корупційні правопорушення
1. Суб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення є:
1) особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування:
а) Президент України, Голова Верховної Ради України, його Перший заступник та заступник, Прем'єр-міністр України, Перший віце-прем'єр-міністр України, віце-прем'єр-міністри України, міністри, інші керівники центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабінету Міністрів України, та їх заступники, Голова Служби безпеки України, Генеральний прокурор України, Голова Національного банку України, Голова Рахункової палати, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Голова Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Голова Ради міністрів Автономної Республіки Крим;
б) народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад;
в) державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування;
г) військові посадові особи Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів військових формувань;
ґ) судді Конституційного Суду України, інші професійні судді, Голова, члени, дисциплінарні інспектори Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, службові особи секретаріату цієї Комісії, Голова, заступник Голови, секретарі секцій Вищої ради юстиції, а також інші члени Вищої ради юстиції, народні засідателі і присяжні (під час виконання ними цих функцій);
д) особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, державної кримінально-виконавчої служби, органів та підрозділів цивільного захисту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, податкової міліції;
{Підпункт "д" пункту 1 частини першої статті 4 із змінами, внесеними згідно із Законом № 5083-VI від 05.07.2012}
е) посадові та службові особи органів прокуратури, Служби безпеки України, дипломатичної служби, митної служби, державної податкової служби;
є) члени Центральної виборчої комісії;
ж) посадові та службові особи інших органів державної влади;
2) особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування:
а) посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені в пункті 1 частини першої цієї статті, але одержують заробітну плату за рахунок державного чи місцевого бюджету;
Таким образом моего товарища причислили к посадовим особам юридичних осіб публічного права. Но относится ли он к ним? Ответ ищем в додатке до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції».
Что такое "Юридична особа публічного права"?
Цитата:
Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування (стаття 81 Цивільного кодексу України).
Да, действительно, университет создан приказом Президента Украины.
Что такое "посадова особа"?
Цитата:
Відповідно до статті 2 закону України «Про державну службу» посадовими особами вважаються керівники та заступники керівників державних органів та їх апарату, інші державні службовці, на яких законами або іншими нормативними актами покладено здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій.
Тут мне уже непонятно. Если преподаватели в университете не являются гос.служащими, тогда на основании чего определение "посадовой особи" берётся из Закона Украины «Про державну службу»? Каким они боком к этому закону?
Таким образом прихожу к выводу, что товарищ не должен заполнять декларацию о доходах.
Прошу помощи, правильно ли я думаю? Заранее спасибо!